- کد خبر: 2410357 تاریخ ایجاد: 10:17
ما برای تبیین نظریه مهدویت در جهان چه کرده ایم؟
حجت الاسلام بدیعی، امام مرکز اسلامی هوستون آمریکا:
تصویر خبر
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر بدیعی امام مرکز اسلامی هوستون آمریکا، ضمن انتقاد نسبت به آمادگی و زمینه سازی افکار عمومی برای ظهور حضرت مهدی(عج)، اظهار کرد: دایره ای که برای موضوع مهدویت ترسیم کرده ایم در حد و اندازه ای نیست که بتوان افکار عمومی را برای زمینه سازی انقلاب جهانی و ایجاد شوق برای آن بسیج کرد. ما منتظریم تا امام بیایند و با معجزه و کرامت بجنگند و حکومت واحد جهانی را تاسیس کنند و کلیدش را به دست ما بسپارند تا خوش و خرم زندگی کنیم! و اکنون نیز وظیفه ای بیشتر از دعا نداریم!

به نقل از شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر بدیعی، طی سخنرانی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با موضوع «نظریه حکومت جهانی اسلام از اندیشه تا عمل» گفت: خداوند در آیه ۱۲۸ سوره اعراف می فرماید: «قَالَ مُوسَی لِقَوْمِهِ اسْتَعِینُوا بِاللَّهِ وَاصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ یُورِثُهَا مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَهُ لِلْمُتَّقِینَ» بی تردید ظهور منجی انسا ن ها و بازگشت آخرین حلقه از سلسه امامت از مسلمات اسلام و از مهمترین اعتقادات شیعیان است. تاسیس حکومت جهانی اسلام نیز از مهمترین شاخصه های ظهور و حضور موعود نجات بخش اسلام است؛ براساس آموزه های اسلام چنین حکومتی با ویژگی هایی همچون عدالت اجتماعی، صلح جهانی و رفاه عمومی در زمان آخرین امام یعنی حضرت حجه ابن الحسن المهدی -عجل الله تعالی فرجه الشریف- تاسیس خواهد شد و برابر روایات رسیده از پیامبر اسلام –صل الله علیه و آله و سلم-، موعود آخرالزمان، جهان را پس از ظلم و ستم فراگیر از عدل و داد پر خواهد نمود.


او افزود: پیشینه این نظریه  به زمان حضور رسول اسلام –ص- یعنی ۱۴ قرن پیش برمی گردد. قدمت این نظریه یا به عبارت دقیق تر قدمت این بشارت به اندازه قدمت دین اسلام است. همه ادیان، داعیه دار حکومت واحد جهانی در آخرالزمان هستند؛ اما در این میان، اسلام به صورت جدی و بسیار روشن نظریه پردازی کرده است. اسلام، حکومت واحد جهانی را بسیار روشن ترسیم کرده، راه‌های رسیدن به آن را بیان و رهبری و اهداف قیام، سرزمین های استراتژیک، نشانه های نزدیک شدن و… را کاملاً بیان کرده است. قرآن و سنت دو منبع اصلی اسلام، درباره حکومت واحد جهانی سخن فراوان دارند و در آیه ۱۰۵ سوره انبیاء آمده است: «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ»


او مهم‌ترین تأیید برای مفهوم این آیه و تایید جهانی بودن حکومت منجی موعود را آیات و روایات متواتری دانست که خاتمیت و جهانی بودن اسلام را اعلام می کند و تصریح کرد: حکومت مهدوی، ادامه حکومت نبوی است که هم قابلیت های جهانی شدن را دارد و هم تجربه آن ‌را؛ مهمترین و کلیدی ترین عنصر این بشارت تاسیس حکومت عدالت محور جهانی است که صالحان و دینداران مدیران آن خواهند بود.


امام مرکز اسلامی هوستون آمریکا، در پاسخ به سوالی مهم و کلیدی مبنی بر اینکه علیرغم این گذشته طولانی و بزرگی و اهمیت گوینده آن و عمق اعتقادی مسلمانان به آن، تا چه اندازه  توسط اندیشمندان مسلمان جدی گرفته شده است؟ ما برای تبیین این نظریه در جهان چه کرده ایم؟و تا چه اندازه این بحث را باور کرده ایم؟ چند کتاب و مقاله با زبان های زنده دنیا نوشته و منتشر کرده ایم؟چند درصد از جامعه یک و نیم میلیاردی مسلمانان از آن اطلاع کافی دارند؟ چند مجله و هفته نامه و یا ماهنامه جهانی منتشر کرده ایم؟ چند موسسه بین المللی برای آن تاسیس کرده ایم؟ایا دکترین مهدویت و تاسیس حکومت جهانی عدالت محور او را تدوین کرده ایم؟چند کنفرانس و نشست علمی در دنیا جهت تبیین و القائ این نظریه برگزار کرده ایم؟ مهمترین موضوعی که ما ذکر کرده ایم موضوع زمینه سازی برای ظهور است اما زمینه سازی یعنی چه؟ شاید زمینه سازی مهمترین و ظیفه ما باشد اما این زمینه سازی چگونه باید معنی کنیم؟ گفت: عده ای زمینه سازی را به اصلاح اخلاقی و توسعه اخلاق در جامعه تفسیر می کنند و عده ای زمینه سازی را به تاسیس حکومت دینی تفسیر می کنند. برای مثال علامه حسن زاده می فرمایند انقلاب اسلامی ظهور صغرای امام است یعنی با انقلاب و تاسیس حکومت اسلامی همه مقدمات فراهم شده است؛ ما همه این ها را معطوف به جامعه شیعه می دانیم یعنی شیعه باید حکومت یا آمادگی معنوی داشته باشد؛ این درحالی است که امام علیه السلام موعود امم است، ظهور امام مختص اسلام یا تشیع نیست و لازمه پذیرش موعود زمینه سازی برای یک آمادگی جهانی است و این آمادگی باید در همه ابعاد فکری، معنوی و ساختاری باشد.


بدیعی ادامه داد: در حقیقت می توان گفت انتظار همان زمینه سازی در همه ابعاد است لذا زمینه سازی از نگاه دیگری به معنای فراهم ساختن شرایطی است که اگر او بیاید امرش زمین نمی ماند و می تواند رسالتش را اجرا کند بنابراین ما به اندازه ای که آمادگی و زمینه سازی کرده ایم به ظهور نزدیک هستیم.


او نسبت به آمادگی و زمینه سازی افکار عمومی برای ظهور انتقاد و اظهار داشت: واقعیت این است که در میان مذاهب اسلامی، شیعیان بیشترین توجه را به موضوع مهدویت و موعود نجات بخش آخرالزمان نموده اند و راز این توجه نیز تاکید امامان شیعه بر اصل موضوع و بیان جزییان آن توسط امامام معصوم -علیهم صوات الله- می باشد. با این همه دایره ای که برای موضوع مهدویت ترسیم کرده ایم در حد و اندازه ای نیست که بتوان افکار عمومی را برای زمینه سازی انقلاب جهانی و ایجاد شوق برای آن بسیج کرد. بیشتر مباحث در منابع شیعه، به علایم و نشانه های ظهور و دوران پس از تاسیس حکومت جهانی برمی گردد و کمتر مطلبی را می توان یافت که به موضوع زمینه سازی و راهکارهای آن در حد و اندازه جهانی پرداخته باشد.


اگر نیم نگاهی به جهان معاصر داشته باشیم و نقش مسلمانان در ایجاد آن را واکاوی کنیم کم کاری و محدودیت نگاه اندیشمندان مسلمان را بیتشر درک خواهیم کرد.


امام مرکز اسلامی هوستون آمریکا، افزود: بدیهی است بنیان حکومت واحد جهانی نیازمند نهادها و موسسات جهانی است که جهان را در نگاه یک کشور واحد ببیند و مشکلات گوشه و کنار دنیا را مشکلات کل جهان ببیند. از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون سیاستمداران دنیا به این نتیجه رسیدند که رفع مشکلات کشورها نیازمند نگاه یکپارچه به مشکلات جهان است به عبارت دیگر نا امنی و فقر در یک کشور قطعا در مرز جغرافیایی همان کشور نخواهد ماند. همانگونه که نا امنی و فقر ریشه در آن کشور خاص ندارد و محدود به آن نیز نخواهد شد. بنابراین سیاستمداران دنیا به فکر تاسیس نهادهای بین المللی افتادند که بتواند مشکلات انسان ها در سطح جهان را رصد و چاره انیشی نماید. تاسیس جامعه ملل یا مجمع اتفاق ملل، (یک سازمان بین‌المللی میان‌دولتی بود که در نتیجه امضای عهدنامه ورسای، در طی سال‌های ۱۲۹۸ تا ۱۲۹۹ خورشیدی تأسیس شد. این سازمان جهانی تا سال ۱۳۲۴ خورشیدی، رسمیت اجرایی داشت، که در طی این مدت، به تناوب ۵۸ عضو داشت، که ۴۲ عضو از این ۵۸ عضو، از جمله ایران به عنوان عضو اصلی و مؤسس به فعالیت می‌پرداختند). سپس به تاسیس سازمان ملل متحد،( در سال ۱۹۴۵) دادگاه لاهه، سازمان بهداشت جهانی، پلیس بین الملل یا اینتر پل و صلیب سرخ از جمله نهادهایی با اهداف و کارکرد جهانی هستند پرداختند.


بدیعی ادامه داد: گام دومی که با هدف جهانی سازی و نگرش یکپارچه به معضلات جهانی برداشته شد انعقاد قراردادها و کنوانسیون های بین المللی است که با هدف یکسان سازی قوانین در عرصه بین الملل صورت گرفت و تا کنون دهها بلکه صدها قرارداد، کنوانسیون و پروتکل و معاهده بین المللی نوشته شده و در سطح بین المللی در حال اجراست. هدف از بیان موارد بالا این بود که ببینیم ما به عنوان مسلمان و شیعیانی که از نظریه یا بشارت ۱۴۰۰ ساله حکومت جهانی مصلحان برخوردا بوده ایم و آن را به رخ دیگران نیز کشیده ایم چه نقشی در تاسیس نهادها و موسسات بین المللی داشته ایم؟ اساسا چقدر به این موضوع فکر کرده ایم؟ مگر نه این است که تاسیس نهادهایی با کارکرد بین المللی و نوشتن قوانین و کنوانسیون های بین المللی گام اول در تاسیس دولت فراگیر جهانی است؟


او با بیان اینکه کشورهای اسلامی نقش مهمی در تاسیس هیچ نهاد بین المللی نداشته اند، گفت: غربی ها برای هماهنگی و رفع مشکلات مالی بشر «بانک جهانی»، برای مشکلات حقوقی و دعاوی دنیا «دیوان بین المللی دادگستری» و  «دادگاه لاهه» و «دادگاه بین المللی کیفری»، برای رفع مشکلات اشتغال جهانیان«سازمان بین المللی کار»، برای رشد کودکان دنیا «یونیسف» یا پیمان نامه حقوق کودک، و برای بهداشت جهانی «سازمان جهانی بهداشت» تاسیس کردند حتی برای مبارزه و دفاع از مرزهایشان نیز پیمان نامه نوشتند و سازمان هایی چون «ناتو» تاسیس کردند و در گامی بلندتر مرزهایشان را برداشتند و جابجایی انسان، کالا و پول را آزاد کردند.

مجلس واحد تاسیس کردند و مشق حکومت جهانی را در سطح ممکن آن که اروپا بود، انجام دادند؛ اما ما هر روز مرزهایمان را بلندتر کردیم و انگار نه انگار که انما المومنون اخوه برای ما نازل شده! ما در تاسیس کدام نهاد یا سازمان بین المللی نقش داشته ایم؟ غربی ها در تاسیس شرکت های تجاری و بنگاه های اقتصادی نیز نگاه جهانی داشته اند که توانسته اند برند های معروف دنیا را از آن خود کنند و در مقیاس بازار جهانی کالا تولید کنند و به فروش برسانند و برای انتقال کالا از نقطه ای به نقطه دیگر جهان کشتی ها و هواپیماهای غول پیکر ساختند. به جرات می توان گفت که کشورهای اسلامی نقش مهمی در تاسیس هیچ نهاد بین المللی نداشته اند.


امام مرکز اسلامی هوستون آمریکا، با اشاره به اینکه صرف اندیشه تاسیس حکومت واحد جهانی برکات زیادی دارد ولو در حد یک آرزو باشد، اظهار کرد: حکایت ما بی تشبیه به حکایت همراهان موسای پیامبر -علی نبینا و علیه السلام- نیست که به موسی گفتند تو وارد شهر شو و بجنگ اذهب انت و ربک انا ههنا قائدون! گویا ما نیز منتظریم تا امام بیایند و با معجزه و کرامت بجنگند و حکومت واحد جهانی را تاسیس کنند و کلیدش را به دست ما بسپارند تا خوش و خرم زندگی کنیم! و اکنون نیز وظیفه ای بیشتر از دعا نداریم. نگاه جهانی و مدیریت یکپارچه جهان فی نفسه برکات و نتایج خوبی به همراه دارد و مومنان و دینداران را از رکود انتظار منفعلانه به انتظار عملگرایانه وا می دارد.


بدیعی در پایان گفت: ظهور امام عصر(عج) و تاسیس حکومت جهانی مستلزم سه اراده است؛ اراده الهی، اراده امام و اراده مردم. «ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم؛ تغییر در افکار و اندیشه مقدمه تغییر در عمل است» بایستی این حقیقت و بشارت را باور کنیم و این باور را به فرزندانمان تلقین کنیم که آینده جهان از آن ماست پس برای ساختن آینده روشن آستین همت را بالا بزنیم و در همه برنامه هایمان تنها آینده شهر و روستا و یا آینده کشور خود را نبینیم بلکه برای آینده جهان برنامه ریزی کنیم.